Naše webové stránky používajú cookies. Pokračovaním súhlasíte s používaním súborov cookies, ako je podrobne uvedené v našom
Súhlasiť

Obrat skupiny ELKO presiahol 2 miliardy USD

Zvyšujúca sa digitalizácia, ktorá sa zintenzívnila v dôsledku pandémie, zvýšila predaj IT a domácich spotrebičov. Výsledkom je, že prevádzkové finančné údaje skupiny ELKO (do ktorej patrí aj WESTEch) za január až november ukazujú rekordný obrat 2 miliardy USD.

Pred 13 rokmi, v roku 2007, sa spoločnosť ELKO Group - distribútori IT a domácich spotrebičov - stala prvou lotyšskou spoločnosťou, ktorej obrat presiahol hranicu 1 miliardy USD.

„Tento rok, na začiatku najrušnejšej sezóny roka, skupina už dosiahla hranicu 2 miliárd. Na konci minulého roka sme si uvedomili, že je veľmi ambiciózne usilovať sa o prekročenie 2 miliárd. Na začiatku tohto roka, keď boli narušené takmer všetky dodávateľské reťazce a najmä v Rusku vládla veľká neistota, sme boli pripravený na utrpenie veľkých strát. Nasledujúce udalosti však mnohých prekvapili. Podniky a priemyselné odvetvia boli nútené digitalizovať. Trávenie viac času doma upevnilo dopyt po tovare, ktorý počas krízy zvyčajne nepatrí medzi základné potreby ľudí. Toto je prvá kríza, v ktorej sme v priaznivej pozícii, “ hovorí Svens Dinsdorfs, CEO spoločnosti ELKO Group.

Na všetkých trhoch bez výnimky došlo k rastu. Celkový obrat je o 30% vyšší ako v rovnakom období pred rokom. Najväčším prekvapením je Švédsko, kde obrat vzrástol o 143%.

Trh objektívne vykazuje deficit v určitých skupinách výrobkov, napríklad v segmente osobných počítačov. Prerušenie výrobnej kapacity a ťažkosti s dodávkami spôsobené pandémiou sťažili uspokojenie neočakávane vysokého dopytu. Zásielky meškajú a existuje o aj vyššia konkurencia. Pre veľkoobchodníkov v oblasti IT bolo minulosti hlavnou výzvou schopnosť zabezpečiť rýchlu obrátku tovaru, aby sa zabránilo starnutiu technológií. Staré zásoby v skladoch momentálne nie sú na programe dňa. Teraz je nedostatok tovaru.

"Je náročné zvládnuť rozsiahly a rýchly rast. Nie sme však naivní a uvedomujeme si, že také obdobia rastu nebudú trvať večne. Nastane saturácia trhu, trh sa spomalí a my musíme byť schopní si to všimnúť včas. Každé obdobie si vyžaduje svoju vlastnú taktiku. Dokonca aj na začiatku roka, keď sa všetko okolo nás rozpadalo, bolo dôležité nezastavovať sa a držať budúcnosť v perspektíve. Krízy prichádzajú a odchádzajú, toto nie je prvá ani posledná, ak to považujeme za súčasť prirodzeného cyklu. Je jasné iba jedno - nesmieme prestať, “ dodáva Dinsdorfs.

WESTech je súčasťou skupiny ELKO GROUP.
  1. Novinky
  2. Obrat skupiny ELKO presiahol 2 miliardy USD